Gmina Ręczno

ul. Piotrkowska 5
97-510 Ręczno
Tel.: 44 781 32 69
E-mail: ug@reczno.pl
URL: http://www.reczno.pl
GPS: 51°11'30"N 19°51'26"E
Gmina Ręczno położona jest w południowej części powiatu piotrkowskiego wzdłuż środkowego biegu rzeki Pilicy. 
Zajmuje 89 km². 
Na koniec 2011 roku liczyła 3 805 mieszkańców. 
Jest to gmina o charakterze rolniczym. 

Ręczno oddalone jest około 38 km od Piotrkowa, pomiędzy miejscowościami kursują autobusy PKS i busy. Największym bogactwem gminy są walory przyrodnicze - położona w strefie dwóch parków krajobrazowych (Sulejowski i Przedborski) oraz dwóch rezerwatów przyrody: Rezerwat Jawora w Bąkowej Górze i Rezerwat Wielkopole (Sadykierz) w Ręcznie. Na terenie gminy znajdują się najwyższe wzniesienia powiatu piotrkowskiego: Bąkowa Góra 282 m n.p.m. i Czartoria 270 m n.p.m. Walory turystyczne, krajobrazowe oraz przyrodnicze gminy Ręczno zachęcają do odwiedzenia tej części powiatu piotrkowskiego. 

Gmina bogata jest w zabytki architektoniczne, którymi są m.in.:
1.Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Bąkowej Górze 
wybudowany został w XV wieku. Jest to budowla murowana, orientowana. We wnętrzu znajdziemy: chrzcielnicę kamienną z blaszaną pokrywą z XVII w., dwie kropielnice kamienne z 1540 r. i 1616 r. oraz sześć epitafiów marmurowych Małachowskich z 1604 - 1717 r. Dzwonnica przykościelna pochodzi z XVIII w., w której umieszczony został dzwon z 1657 r. 
2.Ruiny zamku Bąka 
to pozostałości zamku rycerskiego z przełomu XIII i XIV wieku - niegdyś znanej siedziby rycerzy – rozbójników. Ze szczytu rozpościerają się piękne panoramy, w tym widoki na Pasmo Przedborsko - Małogoskie, wchodzące w skład Gór Świętokrzyskich.
3.Dwór Małachowskich w Bąkowej Górze 
to budowla stojąca na stoku góry, w niedalekiej odległości od ruin średniowiecznego zamku. Wznieśli go przedstawiciele znanego rodu Małachowskich - właściciele pobliskich Majkowic. Tuż obok znajduje się zabytkowy spichlerz (obecnie obiekt hotelarsko - gastronomiczny). Całość otacza stary park z okazami pomnikowych drzew, a ze stoków wzgórza rozciąga się wspaniała panorama doliny Pilicy i wschodniego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich. 
4.Dwór obronny w Majkowicach 
z I połowy XVI w. - to ruiny renesansowej siedziby szlacheckiej z elementami architektury obronnej - pozostałości murowanej budowli, usytuowanej na skraju doliny Pilicy i stanowiącej czworoboczne założenie z dwoma późniejszymi ryzalitami (m. in. ryzalitem bramnym) i narożną basztą ze strzelnicami dla broni palnej. Obecny stan zachowania pozostałości murowanej budowli nad rzeką nie daje możliwości określenia, na czym polegały jej ewentualne cechy obronne. Znaczne walory obronne miało natomiast samo usytuowanie obiektu na terenie nizinnym, w dolinie zalewowej Pilicy, wśród istniejących tu częściowo do dziś mokradeł, rozlewisk i starorzeczy. 
5.Kościół pw. św. Stanisława BM
Według kronik klasztoru w Witowie w 1236 r. w Ręcznie, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła, wybudowano murowaną świątynię. Po raz pierwszy ręczyńska parafia w źródłach historycznych pojawiła się w 1399 roku. Obecna świątynia została wybudowana w XVI lub na początku XVII wieku - wzniesiono wówczas późnogotyckie murowane prezbiterium ze skarbcem przylegającym od północy oraz drewnianą nawę. W 1813 r. świątynia ta spłonęła, została odnowiona w 1820 r., a w latach 1824-25 powstała obecna, już murowana nawa. W końcu XIX wieku dobudowano od wschodu nową zakrystię, a dawną zakrystię i skarbczyk zamieniono na kaplicę. 

W gminie Ręczno organizowane są liczne imprezy kulturalne m.in.: Wieczór Kolędowy, Letnia i Zimowa Akademia Twórczości Wszelakiej, zawody balonowe o puchar wójta gminy Ręczno, Przegląd Stołów i Palm Wielkanocnych, Noc Świętojańska, Wieczór Patriotyczny, festyny, spartakiady oraz wiele innych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej gminy.

Urząd Gminy
ul. Piotrkowska 5
97 - 510 Ręczno
tel./fax 44 781 32 69
e-mail: ug@reczno.pl
WWW: www.reczno.pl 


open_time

24h