Gmina Łęki Szlacheckie

Łęki Szlacheckie 13d
97-352 Łęki Szlacheckie
Tel.: 44 787 53 25
E-mail: sekretariat@lekiszlacheckie.pl
URL: http://www.lekiszlacheckie.pl
GPS: 51°11'04"N 19°48'32"E
Gmina Łęki Szlacheckie położona jest w południowo-wschodniej części powiatu piotrkowskiego, w odległości 26 km od Piotrkowa Trybunalskiego. 

Zbiorowa komunikacja drogowa umożliwia dogodny dojazd do stolicy powiatu. 
Zajmuje obszar 10 841 ha. 
Na terenie gminy znajduje się 47 miejscowości, przyporządkowanych organizacyjnie do 19 sołectw.
Obecnie gminę zamieszkuje 3 760 osób. 

Rolnictwo stanowi główne źródło utrzymania mieszkańców, jednakże w ostatnich latach można zaobserwować zjawisko wyłączania z produkcji rolnej gruntów o słabych klasach, które wracają do natury poprzez zalesianie. Ponad 30% terenu gminy stanowią lasy. W ten sposób powstają zaciszne ustronia, cieszące się dużym zainteresowaniem mieszkańców z dużych aglomeracji, spragnionych wypoczynku w ciszy i spokoju.

Przez teren gminy płynie rzeka Luciąża, na której powstał w 1998 r. zbiornik retencyjny Cieszanowice o powierzchni 217 ha lustra wody. Nieregularna linia brzegowa i liczne ostoje są rajem dla wędkarzy, którzy licznie łowią tutaj przez cały rok. Wzdłuż rzeki usytuowane są dwa duże kompleksy stawów ryb hodowlanych – Trzepnica i Bartodzieje. W dolinie rzeki znajdują się obszary bagienne zaliczone do programu Natura 2000 „Łąka w Bęczkowicach” o powierzchni 191,18 ha, gdzie można znaleźć rzadkie gatunki storczyka. Na ciekach wodnych zadomowiły się licznie bobry będąc atrakcją dla turystów, niestety utrapieniem dla rolników. 

Walory turystyczno - wypoczynkowe gminy podnosi brak wielkiego przemysłu. Rozwija się natomiast przetwórstwo rolno-spożywcze, którego najlepszym przykładem jest firma „Kandy” eksportująca swoje znakomite owoce na całą Europę łącznie z Turcją i Rosją. Sąsiedztwo licznych lasów tworzy bazę surowcową dla istniejących tartaków. 

Wiatr historii nie był zbyt łaskawy dla zabytków w gminie. Warto zobaczyć znajdujący się w Trzepnicy klasycystyczny dwór z pierwszej połowy XIX w. otoczony pięknym parkiem. Obecnie mieści się w nim szkoła podstawowa. Patronem jej jest Andrzej Frycz Modrzewski, który przebywał tutaj po usunięciu go z wójtostwa w Wolborzu. Jednym z ostatnich właścicieli był hrabia Jerzy Skarbek, ojciec słynnej polskiej kurierki z czasów II wojny światowej - Krystyny Skarbek. W Łękach Szlacheckich również zachował się zespół dworsko-parkowy. Dwór z drugiej połowy XIX w. otacza zabytkowy park. Przebywała tu, w czasie odwiedzin u siostry Jadwigi, Maria Konopnicka. Przy okazji pobytu w naszej okolicy warto odwiedzić zabytkowy kościół w Bęczkowicach, zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1906 – 1912. W świątyni zachowało się starsze wyposażenie, w tym cudowny obraz Matki Boskiej z XVI lub XVII w. oraz obrazy św. Rocha i grupy świętych adorujących Dzieciątko, datowane na XVIII w. 
W pobliskiej miejscowości Pocieszna Górka znajduje się kaplica Matki Bożej Pocieszenia, którą otaczają malownicze stacje Drogi Krzyżowej. Sanktuarium stało się miejscem licznych pielgrzymek. Warto również zatrzymać się we wsi Żerechowa, w której to niedawno odsłonięty został pomnik, upamiętniającego akcję zrzutu "Cichociemnych" i zaopatrzenia dla Armii Krajowej. Gmina Łęki Szlacheckie to dogodne miejsce do zamieszkania, jak również do aktywnej rekreacji sobotnio-niedzielnej.

Urząd Gminy
Łęki Szlacheckie 13d
97 - 352 Łęki Szlacheckie
tel. 44 787 53 25
fax 44 787 53 15
e-mail: sekretariat@lekiszlacheckie.pl
WWW: www.lekiszlacheckie.pl



open_time

24h