Początki parafii są trudne do ustalenia. Na pewno jednak powstała ona przed 1415 rokiem. Z jej opisu w Liber beneficiorum Jana Łaskiego wynika, że w początkach XVI stulecia oprócz Januszewic tworzyły ją jeszcze dwie wioski – Komorniki i Rzewuszyce. Należące natomiast wcześniej do tej parafii Siatki były wówczas, jak zanotowano, wsią dawno opuszczoną, a jej niektóre pola porastał już las. Parafia była wtedy niewielka i nie stać jej było na utrzymanie wikariusza, ale jej proboszczowie zatrudniali nauczyciela, któremu za naukę płacili pół grzywny. W Januszewicach funkcjonowała więc szkoła parafialna, o dalszych jednak jej losach nic bliżej nie wiadomo. Przypuszczalnie więc z czasem zanikła, jak zresztą w wielu innych parafiach.
Pod koniec XVII wieku parafia doczekała się nowego kościoła drewnianego. Jego fundatorem był, ówczesny dziedzic Komornik i Rzewuszyc, Kazimierz Sadowski. Wystawiona przez niego świątynia już pod koniec następnego stulecia była mocno zniszczona i wymagała remontu.
Właściciel Januszewic, którym wtedy był biskup krakowski Feliks Turski, podjął decyzję budowy nowego kościoła, ale w Kluczewsku, które także było jego własnością i gdzie miał letnią rezydencję. Parafię do Kluczewska ostatecznie przeniesiono dopiero w 1812 roku, już po śmierci biskupa Turskiego. Kościelne tradycje Januszewic sprawiły, że po 170 latach powstała tam ponownie parafia. Zanim do tego doszło, około 1900 roku zbudowano we wsi murowaną kaplicę, która z czasem została rozbudowana i obecnie pełni funkcję kościoła. Przy tym obiekcie sakralnym w 1955 roku utworzony został samodzielny ośrodek duszpasterski. Przez wiele lat kierował nim ksiądz Marian Janiczko.
Parafia w Januszewicach została erygowana ponownie w roku 1982 i od tej pory należy do dekanatu włoszczowskiego. Po wspomnianym księdzu Janiczko parafią kierowali kolejno księża: Władysław Jasztal (1990 – 1992), Władysława Banik (1993 – 1998) i od roku 1998 obecny jej duszpasterz Piotr Zagała.
Do parafii należą aktualnie następujące: Januszewice, Komorniki, Nowiny i Rudka. Z końcem 1999 roku parafia liczyła 572 wiernych. Jest to więc jedna z najmniejszych placówek duszpasterskich na terenie powiatu włoszczowskiego.