Poezja - Jarosław Kluzek

Poezja - Jarosław Kluzek
Lubochnia
97-217 Lubochnia
Moja przygoda z poezją  zaczęła się w 2006r. w Technikum Rolniczym w Czarnocinie, którego byłem słuchaczem (2005-2009). Właśnie tam dopadła mnie fascynacja  ,,Panem Tadeuszem’’ A. Mickiewicza. Grywałem tam całe sceny z tej narodowej epopei. W ostatnim roku nauki napisałem dla żartu własny fragment, który wzbudził zainteresowanie pani prof. od j. polskiego. Potem przerodziło się to we współczesną XIII księgę ,,Pana Tadeusza’’, którą to po prezentacji podczas własnej studniówki i za namową p. dyrektor wydałem własnym sumptem w lutym 2009r. w nakł. 1000 egz.. Jedną część pt. ,,Soplicowo w ukrytej kamerze” recytowałem nawet przed komisją podczas zdawania ustnej matury z j. polskiego. Jednocześnie w październiku  2006 r. znalazłem się na planie filmu ,,Katyń’’ A. Wajdy, gdzie wcieliłem się  w rolę podporucznika W.P. prowadzącego oddział żołnierzy
i szczęśliwie widać to na ekranie. Aby połączyć moje pasje zakupiłem mundur, oporządzenie wojskowe i wymyśliłem ,,Teatr Frontowy Kawalerii Polskiej”. Potem występowałem z wierszami podczas np. ,,Nocy Muzeów’’, otwarcia ścieżki rowerowej w Spale itp. Po ,,Katyniu’’ zagrałem oficera Wermachtu w polsko-izraelskiej produkcji ,,Wiosna 1941’’.
Nawiązałem też kontakt z grupą rekonstrukcji historycznej ,,Batalion Tomaszów’’, a potem wstąpiłem do stowarzyszenia ,,Labirynt’’ i GRH przy Trasie Turystycznej ,,Bunkier w Konewce’’ k/Spały, z którymi brałem udział w rekonstrukcjach  wcielając się w postacie min.: mjr. ,,Hubala ‘’, niemieckiego generała, marszałka J. Piłsudzkiego . Byłem zapraszany do szkół średnich w okolicy, aby recytować i opowiadać o filmach. Zacząłem brać udział w  turniejach recytatorskich  w tomaszowskim MOK-u  i właśnie tam w 2010 r. nawiązałem kontakt  z Klubem Wojskowym przy 25 BKPow. w Nowym Glinniku, którego jestem członkiem. Napisałem wiersze: ,,Klub Poetycki, Pożegnanie Generała, Żołnierz z NSR-u, Nasz Ksiądz Pułkownik, Supermarket 25 BKPow’. W 2010 r. wraz z moimi synami i kolegami z GRH jako rekonstruktorzy braliśmy udział w filmach:  ,,Bitwa Warszawska 1920’’ J. Hoffmana, oraz w serialu dla TVP-1  ,,1920 Wojna i Miłość’’. Do obydwu tych filmów napisałem wesołe wiersze, które czytałem podczas przerwy na planie i wręczyłem osobiście  ich reżyserom.

Na początku kiedy miałem już swój mundur występowałem jako rotmistrz  kawalerii w barwach14 pułku Ułanów Jazłowieckich i wreszcie jesienią 2010 r. tydzień przed Spalskim Hubertusem  spotkałem właśnie ułanów ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr.  ,,Hubala‘’ w Poświętnym k/Anielina. Obecnie jestem członkiem tego stowarzyszenia. Z ,,Hubalczykami ‘’ też przeżyłem wiele imprez w większości w siodle, z których powstały wiersze: ,,Kandydat na Hubalczyka, Hubalczycy na gościnnych występach,  Major Hubal na kwaterze, Wesele w Czarnocinie, Oświadczyny w Anielinie,  Hubertus Spalski‘’ i inne.
A specjalnie dla mojej córki Marleny, która ma 6 lat napisałem wiersz pt. ,,Mała Amazonka’’, gdyż też zaczyna jeździć konno i jak dorośnie  marzy zostać ,,ułan -Tereską‘’, taką z filmu  pt. ,,Hubal’’. Z racji, że mieszkam w m. Henryków w Gm. Lubochnia współpracuję i należę do Teatru Młodych  im. Wojciecha Bogusławskiego, który działa przy  tutejszym GOK-u.

Wiersze dla teatru to min. : ,, Teatr Młodych w Austrii, Portret kobiety, Business women‘’. Dzięki znajomym z planu  filmowego  miałem też przyjemność podczas  uroczystości  z okazji 90-lecia woj. Łódzkiego wystąpić na scenie i spotkać się osobiście z kabaretami min. : Dno, Czesłaf , Kabaret Moralnego Niepokoju.   Poezja,  filmy i  rekonstrukcje historyczne są moją wielką pasją , przez to mogę spotykać wielu ciekawych ludzi i wcielać się w różne postacie historyczne. Mam nadzieję, że będzie mi dane to kontynuować , bo powoli włącza się w to cała   moja rodzina.


open_time

24h

Multimedia