Gmina Żytno

Żytno
97-532 Żytno
Tel.: +48 34 327 70 02
E-mail: wojt@zytno.pl
URL: http://zytno.pl
GPS: 50°55'42"N 19°37'43"E

Gmina Żytno ulokowana jest w południowej części regionu łódzkiego. Zajmuje  obszar 197,5 km2 zamieszkany przez ok. 5500 osób. Leży w zlewni rzeki Pilicy, która od strony wschodniej stanowi jej naturalną granicę. Blisko 50% jej powierzchni pokrywają lasy. Siedzibą władz administracyjnych i samorządowych jest Żytno. Pierwsza wzmianka o miejscowości, mówiąca o tym, że Żytno stanowiło własność klasztoru bożogrobowców w Miechowie, pochodzi z 1198 r. Od końca XIV do XIX w. było własnością szlachecką.   Miało  charakter otwartego miasta rolniczego z kilkoma młynami, mieszkali w nim również rzemieślnicy. Jego upadek nastąpił w pierwszych latach po rozbiorach.

 W Żytnie od początku XVI w. istniała szkoła. Do naszych czasów zachował się zabytkowy dwór klasycystyczny wraz z zespołem parkowym z I poł. XIX w. Zachowały się również pozostałości zespołów parkowo-pałacowych w Maluszynie, Borzykowie, Sekursku i Pągowie, stanowiących kiedyś siedziby Potockich, Ostrowskich, Siemieńskich, Kamienieckich.

   Gmina Żytno jest gminą rolniczą. Działalność gospodarcza lokowana jest głównie w handlu i usługach, przy dużym potencjale rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego oraz produkcji materiałów budowlanych z własnych, lokalnych zasobów. Duże  kompleksy leśne znajdują się w obrębie miejscowości Mała Wieś, Ewina, Rędziny, Łazów oraz Budzów i Silniczka, w tym rezerwat przyrody "Dębowiec". Rzeka Pilica i jej dopływy są źródłem zasilania kompleksów stawów rybnych w miejscowościach Ciężkowiczki, Kozioł, Pukarzów, Pągów i zbiornika Kozie Pole. Na terenie gminy działalność oświatową prowadzi 5 szkół publicznych o pełnym zakresie nauczania podstawowego oraz Zespół Szkół Rolniczych. Animatorem działalności kulturalnej jest Gminny Ośrodek Kultury, który chlubi się znanym teatrem amatorskim "Animagia". Obszar ten administrują trzy parafie rzymsko-katolickie, z kościołami parafialnymi i licznymi zabytkami sakralnymi. Przez teren gminy przebiega droga wojewódzka Radomsko - Włoszczowa oraz sieć dróg powiatowych i gminnych, stanowiących dogodne połączenia komunikacyjne. Dużo lasów, wód i czystego powietrza sprzyja rozwojowi agroturystyki.

open_time

24h