E-mail: ug@aleksandrow.net.pl
URL: http://www.gmina-aleksandrow.pl
GPS: 51°15'57"N 19°58'39"E
Gmina Aleksandrów położona
jest w południowo-wschodniej części powiatu piotrkowskiego na obszarze 144 km².
Mieszka tu około 4 500 osób. Oddalona jest około 35 km od Piotrkowa
Trybunalskiego. Przez teren gminy przepływają rzeki Pilica i Czarna. Gmina ma
dobre połączenia drogowe (droga krajowa nr 12 Piotrków-Radom oraz nr 74
Piotrków – Kielce). Na terenie gminy dominuje produkcja rolnicza oraz przemysł
drzewny. Korzystne położenie w dorzeczu tych rzek, duże kompleksy leśne
sprzyjają rozwojowi turystyki. Gmina posiada tereny przeznaczone pod zabudowę
letniskową. Główne kierunki jej rozwoju będą związane z usługami rehabilitacyjno-wypoczynkowymi, agroturystyką
oraz przetwórstwem rolno-spożywczym.
Warte zobaczenia na terenie gminy
są m.in.:
1.Modrzewiowy kościółek pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny wraz z drewnianą dzwonnicą w Skotnikach z 1528 r. wpisany do rejestru zabytków. Przy kościele znajduje się także stary cmentarz wpisany do ewidencji konserwatorskiej.
2.Dwór w Skotnikach z ok.1531 r. zbudowany z inicjatywy możnego właściciela dóbr Skotnickich, Mikołaja Spinka, rozbudowany w XVIII w. Jest to budowla wczesnorenesansowa, piętrowa, podpiwniczona, kryta gontem, z bogatym wyposażeniem wewnętrznym o dużych walorach artystycznych.
3.Kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dąbrowie nad Czarną. Kościół został wybudowany z kamienia w latach 1890-1899.
4.Dwór myśliwski opatów sulejowskich w Dębowej Górze, z połowy XVIII w. Murowany, parterowy, usytuowany na niewielkim wzniesieniu budynek był miejscem realizacji scen do wielu ekranizacji, m. in. „Wiernej rzeki”, „Janki”, „Przygrywki”.
5.W 2000 roku w Tarasce powstała Autorska Galeria Sztuki „Nad Czarną i Pilicą” oraz skansen. Należą one do artysty Zdzisława Wojciecha Słomki. W stuletniej chacie, budynku gospodarczym i ogrodzie prezentowane są jego prace.
Ponadto warto zobaczyć: zabytkowy, podworski park krajobrazowy z końca XIX w. w Szarbsku, pomnik powstańców styczniowych w Rożenku, piętrowego młyn i dwór z XIX w. w Dąbrowie n/Czarną, rezerwat florystyczny „Jaksonek”.